Düşük Libidonun Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde testesteron seviyesine bağlı olarak düşüşlerin görülmesi libidonun da aynı oranda azalmasına neden olabilecektir. testesteron seviyesinin düşmesiyle beraber kişilerde cinsel isteklerde de azalma görülmektedir. Bu durumun türlü türlü nedenlerinin olduğu da söylenebilecektir.

İlaç kullanımı testesteron seviyesinde düşüş yaşanmasına neden olabilecektir. Bazı ilaçların bu yönde olumsuz etki yaratması kişilerin hem kendileri hem de partnerleri açısından olumsuz bir durum yaratabilecektir. ACE inhibitörleri, beta blokerlar genel olarak erken boşalma ve ereksiyon problemleri yaşanmasını engellemektedir. Antidepresan gibi ilaçlar da düşük libido görülmesini tetikleyebilecek türdeki ilaçlar olarak sayılabilecektir. Kişilerin cinsel anlamda olumsuz etkilenmesinin nedeni olarak da görülebilecektir.

Huzursuz bacak sendromu adı verilen hastalık da düşük libido nedenleri arasında sayılabilecektir. Bu hastalıkla beraber bacakların istemsiz bir biçimde hareket ettiği görülebilecektir. Yapılan araştırmalar dahilinde bu sendroma sahip olan kişilerin olmayanlara nazaran ereksiyon olma durumlarının daha da zorlu olduğu ifade edilmektedir. Aynı zamanda da libidoların düşüşe geçmesi konusunda da önemli bir etmen olarak sayılabilecektir.

Depresyon hali, kişilerin hayatını baştan başa etkileyebilen hususlar arasında sayılmaktadır. Depresyon modunda olan kişilerin herhangi bir faaliyete karşı eskisi kadar haz duymayacaklar ve ilgisiz bir konumda da bulunacaklardır. Cinsel beraberlikler de bu duruma dahil olarak adlandırılabilecektir. Aynı zaman diliminde ruhsal amaçlarla kullanılan ilaçlar da olumsuz bir şekilde etkileyebilecek detaylar olarak tabir edilebilecektir.

Stres de kişilerin libido düşüklüğü yaşamaları açısından önemli bir faktördür. Kan arterlerini daraltarak hormon seviyelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Kan akışının kısıtlanması ve buna bağlı olarak da iktidarsızlığa neden olabilmektedir. Ruh halinde görülen bozulmalar ilişkinin kalitesinin düşmesine ve kısa süreli olmasına da temel sebepler arasında sayılabilecek durumlardan bir tanesidir.

Uyku apnesi durumu yaşayan kişilerin testesteron seviyeleri düşük olarak tabir edilmektedir. Erkeklerin çoğunun bu hastalık evresinde hormon seviyelerindeki düşüşlerinin gece boyunca sürdüğü ifade edilmektedir. Bu yüzden uyku ile hormon problemlerinin birbiriyle alakalı olduğu söylenebilmektedir. Düşük libido durumu da bundan kaynaklanan bir gelişme olarak kişilerin cinsel hayatlarını bariz bir şekilde etkileyebilmektedir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir