Erkeklerde Cinsel Sorunların Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Erkek çocuklarının toplum dahilinde öğrendiklerinin önemli bir kısmı cinsel hayatlarını da etkilemektedir. Kadınları etkilemek ve onların arzularını yerine getirmek adına eğitim alacaklardır. Genel olarak kadınlara cinsel gözle baktıklarından ötürü saygı duyarak, beraber bir hayat geçirme eğiliminde olduklarında onlara cinsel manada yaklaşma konusunda zorluk yaşamaları söz konusu olabilecektir.

Erkeklerin cinsel hayatlarındaki rolü geleneksel tavırla ele alındığında aktif ve belirleyici olmaları istemektedir. Cinsel beraberlikler esnasında çoğu zaman bu durum ters tepebilecektir. Bu yüzden erkeklerde başarısız olma korkusu meydana gelebilecek ve performanslarında düşüş görülebilecektir. Partnerleriyle doyuma ulaşmak yerine seks esnasında üstünlük kurmak isteyenlerde bu yönde sorun görülebilir.

Erkeklerin katı dini tavırları ve ahlaki yönleri de cinsel hayatı etkileyebilecek türde olmaktadır. Bu yöndeki eğilimi bulunan kişilerin cinsel ilişkilerinden daha fazla haz alma durumları engellenebilecektir. Aynı zamanda da orgazm güçlüğü, erken boşalma sorunu ve cinsel isteksizlik gibi durumların yaşanmasına da mahal verebilecektir.
Bebeklik dönemlerinden itibaren kişilerin kadınlarla cinsel ilişki esnasında isteksizlik duymama durumları da görülebilmektedir. Aynı zamanda da erkeklerin annelerine düşkün olmaları da eşleri ya da sevgililerine karşı aktif olmalarını engelleyebilecek konumda olmalarına neden olabilecektir. Bu yüzden daha esnek ya da şeffaf olmaları gibi bir durumun yaşanması da söz konusu olabilecektir.

Erkeklerin cinsel kimliklerini saklayarak, bir kadınla ilişki kurmaları da cinsel fonksiyonlarını yeterince yerine getirmemelerine nende olabilmektedir. Genç yaşlarında uyarıcıların yüksek oranda olması halinde istek uyansa da ilerleyen yaşlarda bu istek gittikçe azalarak yok olacaktır. Ancak erkeklerin bu yönde tutum sergileyerek, kendi kimliklerini kabul etmemeleri durumu da uyanabilecektir. Eşcinselliğe karşı tavırlar takınabilecekler ve eşlerine karşı da isteksiz konumda bulunabileceklerdir.

Geçmiş yaşantılarında cinsel taciz ya da bu yöndeki travmalar yaşayan kişilerde de cinsel isteksizlik görülebilmektedir. Aynı zamanda da bazı erkeklerde cinsel yaşantının bazı evrelerinde rahatsız olma gibi durumlar da yaşanabilecektir. Ruhsal olarak kendilerini hazır hissetmemeleri durumu partnerleriyle kuracakları ilişkinin olumsuz yönde sonuçlanmasını etkileyebilecek türde de yer alabilecek gelişmeler arasında sayılabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir