Erkeklerin Cinsel Hayatını Etkileyen Rahatsızlıklar

Erkeklerin cinsel hayatlarını etkileyen sorunların çok sayıda görebilmek mümkündür. Bu tip hastalıkların tedavisi gerçekleştirilmekte ve kişilerin eskisi gibi cinsel hayatlarını faal bir biçimde sürdürmeleri de söz konusu olabilmektedir.

Testesteron seviyesi cinsel ilişki için oldukça önemlidir. Testesteron seviyesinde yaşanan düşüşün isteksizlik yaratmasının yanı sıra penisi de etkileyerek, sertleşme problemini ortaya çıkardığı da söylenebilmektedir. Öte yandan tiroid bezi, böbrek üstü bezi ve hipofiz bezi hastalıkları da sertleşme sorunlarına neden olabilecektir.

Şeker hastalığı olan erkeklerin de sertleşme sorunuyla zaman içinde karşı karşıya kalmaları muhtemeldir. Tip 1 halindeki şeker hastalıklarının insülin tedavisi doğrultusunda gerçekleşmemesi halinde de bu problemin daha da erken yaşlarda ortaya çıktığı söylenebilmektedir. Tip 2 diyabeti olan kişilerin de sertleşme sorunları daha da geç evrede gerçekleşebilecektir. Diyabetin küçük kan damarlarına zarar vererek penisi olumsuz yönde etkilediği söylenebilmektedir. Bu sorunları engellemenin en temel yolu kan şekerinin ve tansiyonun dengede tutulması olacaktır.
Kan yağlarının yüksek olması da cinsel isteksizlik ve sertleşme sorununu ortaya çıkarabilecektir. Kolestrol ve trigliserid kan yağlarında ortaya çıkan yükseklik kap ve damar hastalıklarına mahal verebilecektir. Bu yüzden penise giden kan seviyesinde azalma olacağından ötürü sertleşme problemlerinin yaşanmasına neden olacaktır. Öte yandan kötü huylu olan kolestrolün yükselmesi hali de sertleşme sorununu yaşatmada önemli bir etmendir.

Peyronie hastalığı da cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyebilecek konumda olmaktadır. Penisin sert halini alması durumunda bile eğri durumundan ötürü sertleştikten sonra cinsel ilişkiye engel olabilecektir. Cinsel ilişkinin daha da zorlu olmasını ve peniste ağrı oluşumuna neden olmasının temel nedenidir. Cinsel işleve dair sorunların yanı sıra ruh halinin olumsuz etkilenmesine de neden olabilmektedir. İlaç tedavisi bu konuda fayda vermese de cerrahi müdahaleyle kesin sonuç elde edilebilecektir.

Prostat hastalığı da cinsel hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. İdrar tutamama ve kaçırma durumunun yanı sıra sertleşme problemini de tetikleyebilecektir. Kişilerin cinsel hayatlarını olumsuz ruh haliyle sürdürebilmelerine neden olacağından ötürü kişilerin ciddi bir risk altına girmelerine de neden olabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir