Geri Boşalma Nedir?

Geri boşalma kuru orgazm olarak da bilinmektedir. Erkeklerin cinsel faaliyetleri esnasında boşlamaları durumunda yeterli oranda meni gelmemesi durumuna denilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu olarak değerlendirilmektedir. Geri boşalma durumu kısırlık sorununa neden olacağından ötürü her zaman tedavi edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Cinsel ilişki esnasında meninin hiç atılmaması durumu yumurta dölleme olayının da önüne geçmektedir. Herhangi bir tehlike arz etmemekte ve ağrı yaratmamaktadır. Meni durumunda azalmanın görülmesi durumunda da erkeklerin farkına bile varmadan bu sorunu yaşamaları söz konusu olabilmektedir. Ancak boşalma sonrasında idrarla halen daha meninin bulanık olarak gelmesi de belirtilerinden bir tanesidir. Öte yandan baba olma konusunda da sorun yaşanması söz konusu olabilmektedir.

Geri Boşalma Nedenleri

Geri boşalmanın birden fazla nedeni bulunmaktadır. Kan şekerinin uzun süre boyunca kontrol edilmemsi ve diyabete bağlı olarak mesanenin etkilenmesi durumuna bağlı olarak geri boşalma görülebilmektedir. Sinir sistemine hasar veren hastalıklar ya da rahatsızlıklar da geri boşalma nedenidir. Aynı zamanda da alt omurgada yer alan ameliyatlar da aynı tip sonuçları doğurabilecek türde yer alabilecektir.

Prostat, testis, kolon, rektum, mesane ve alt sırt kısmında yapılacak olan herhangi bir ameliyat da geri boşalma sorununa neden olabilecektir.
Boşalmayı etkileyen ilaçların kullanılması da bu sorunları tetiklemektedir. Prostat büyümesi ilaçları, antidepresanlar ve antipsikotik ilaçlar da bu noktada yer alabilmektedir.
Geri Boşalma Yaşanmasında Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Geri boşalma sorununun yaşanması durumunda tehlikeli bir durumun yaşanması söz konusu değildir. Aynı zamanda da kişilerin acı ya da ağrı çekmeleri durumu da yaşanmamaktadır. Orgazm sonrasında boşalma olmaması, boşalma olması durumunda az sıvı çıkması ve istenmesi durumunda uzun süre boyunca bebek sahibi olunmaması halinde doktora gitmek gerekmektedir.
Geri boşalma sorunu tip 1 diyabetin bir nedeni olarak da görülebilmektedir. Bu yüzden bu sorunu yaşayan herkesin doktorlarıyla görüşmeleri gerektiği ifade edilmektedir. İlaç müdahalesi ya da cerrahi operasyonlar kapsamında sonuç almak isteyenlerin doktorlara yönelik taleplerinin bulunması gerekmektedir. Vakaların giderilmesi evresinde de sonuç alabilmeleri söz konusu olabilecek türde de yer alabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir