Priapizm Nedir?

Acilen müdahale edilmesi gereken rahatsızlıklar arasında bulunan priapizm, cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyebilecek konumda da olabilmektedir. Peniste görülecek olan istemdışı ağrıların ve uzun süreli ereksiyonların halinin ortaya çıkması durumu olarak tabir edilmektedir. Penisin devamlı olarak kanla dolmaya devam etmesi sonrasında meydana gelmektedir. Uzun saatler boyunca penisin erekte halde olmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Penisin kanla beslenmesiyle beraber erekte halinin uzaması durumu daha da ciddi hasarlara neden olabilecektir. Penisin tepe kısmının yumuşak kalmasına karşın alt kısımlarının sert olması bu durumda yaşanmaktadır. Penisin kavernozum kısmının kanla dolmasından ötürü dokuların olumsuz bir biçimde etkilenmesi söz konusu olabilmektedir.

Priapizm Nedeni Nedir?

Priapizm hastalıklarının genel olarak nedeni bilinmektedir. Bu tip gelişmeler genellikle gece uykusu sırasında oluşmaktadır. Aynı zamanda da aşırı cinsel uyarıcıların kendini göstermesiyle de ortaya çıkabilen bir rahatsızlık olarak tabir edilebilmektedir. Öte yandan priapizm rahatsızlığının farklı farklı rahatsızlıklardan ötürü olarak kendini gösterdiği söylenebilmektedir. Bel rahatsızlıkları, bel tümörleri ve merkezi sinir sisteminde görülen hastalıklar da bu duruma neden olabilecektir. kan sulandırıcı ilaçları kullanan kişilerin priapizm olma riski daha da fazladır. Aynı zamanda da penis bölgesinde görülen kanserlerde de gelişme gösterebilir. Öte yandan en sık sebebi de yeterli oranda sertleşmeme durumundan kaynaklı ilaç kullanımına bağlı olarak görülebilecek türde yer alabilmektedir.

Priapizm Tedavi Süreci

Priapizm hastalığından sıkıntı yaşayan kişilerin tedavilerine zaman kaybetmeden başlamaları gerekmektedir. Ereksiyon halinin bir günden daha da uzun olması halinde penis dokularına ciddi hasarlar bırakabilecek ve geri dönüşü de olmayacaktır. Bu rahatsızlığın gerçekleştiği evrede tansiyonun düşürülmesi ve anestezi uygulanması gerekebilecektir. Genel olarak cerrahi operasyonlarla giderilebilecek olan bir rahatsızlıktır. Penis içerisinde bulunan kanın kalın iğnelerle boşaltılması ve penis dokularının temizlenmesi işlemi uygulanabilecektir. Bu halde sonuç alınamaması halinde de safeno kovenoz şant ameliyatının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu sayede yeniden penisin sağlıklı bir hale gelebilmesi durumu yaşanabilecektir. Kişilerin kısa bir süre sonrasında cinsel hayatlarını eski hallerine döndürebilmeleri adına bu yönde hareket etmeleri son derecede önemli bir yapıda bulunabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir